V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

10 úžasných potravín, ktoré obsahujú prekvapivo veľa bielkovín

Správna konzumácia bielkovín by mala mať vo vašom jedálničku jedno z najčestnejších miest. Nielen preto, že proteíny budujú svaly, ale tiež preto, že posilňujú kosti a imunitný systém.

Správna konzumácia bielkovín by mala mať vo Vašom jedálničku jedno z najčestnejších miest. Nielen preto, že proteíny budujú svaly, ale tiež preto, že posilňujú kosti a imunitný systém. Ak Vás už nebaví jesť stále len mäso, tu je zoznam 10 potravín, ktoré obsahujú až prekvapivo veľa bielkovín...

 

Avokádo

Stredne veľké avokádo obsahuje asi 3 gramy proteínov, plus k tomu veľa antioxidantov a zdravých nenasýtených tukov. Avokádo je veľmi univerzálna potravina, takže si ho môžete bez problémov pridať do mnohých svojich obľúbených jedál, ktoré nie sú mäsité. Jedno avokádo denne Vás uchráni pred návštevou doktora!

 

Zelený hrášok

Šálka zeleného hrášku obsahuje cca 8 gramov proteínov, ale to je len malá čiastka toho, čo všetko dokáže tento zelený zázrak ponúknuť. Zelený hrášok je tiež bohatý na vlákninu a vitamín C, čo z neho robí skutočnú bombu pre zdravie. Dá sa veľmi ľahko zakombinovať do rôznych jedál – verte nám, ak si dáte na tanier zelený hrášok, chuť mäsa Vám vôbec nebude chýbať!

 

Tekvicové jadierka

Tekvicové jadierka sú obľúbenou súčasťou našej stravy hlavne na jeseň, ale po prečítaní tohto článku ich asi budete chcieť konzumovať po celý rok. 1 gram bielkovín do seba dostanete už len tým, že zjete 3 gramy tekvicových jadierok, takže by ste vďaka tejto úžasnej ingrediencii nemali mať žiadny problém s dosiahnutím dennej dávky proteínov. Potrebujete nejakú inšpiráciu na jedlá s tekvicovými jadierkami? Môžete si ich pridať napríklad ráno do cereálií, zmrzliny, chleba či šalátov...

 

Grécky jogurt

Aj obyčajné ovocné jogurty majú trochu bielkovín, ale oveľa zdravší grécky jogurt obsahuje až dvakrát toľko proteínov a menej cukru. Porcia gréckeho jogurtu zvyčajne ukrýva asi 10-20 gramov bielkovín (závisí od značky a objemu) a je to skvelá voľba napríklad na rýchly obed. Grécky jogurt je chutný aj v kombinácii s rôznymi šalátmi alebo ako náhrada mlieka k ranným cereáliám.

 

Špargľa

Okrem toho, že je špargľa bohatá na proteíny, obsahuje aj rôzne vitamíny a pôsobí ako diuretikum – a niekedy dokonca aj ako afrodiziakum. Má veľa antioxidantov, preto je tiež nápomocná ako prevencia proti rakovine. Špargľa bola v posledných rokoch veľmi populárna hlavne v „náročnejšej“ kuchyni. Niet teda pochýb o tom, že by ste sa aj Vy mali snažiť zaradiť ju do niektorého z mnohých chutných jedál, ktoré spestria váš zvyčajný jedálniček bohatý na mäso.

 

Vajíčka

Stredne veľké vajce obsahuje asi 5 až 6 gramov proteínov a dokáže tak pokryť až 10 % potrebnej dennej dávky bielkovín pre dospelého človeka. Vajíčka obsahujú rôzne vitamíny a minerály a sú veľmi výživné, pričom sa dajú úplne jednoducho zapracovať do takmer akéhokoľvek jedla. No hoci sú zdraviu prospešné, nepreháňajte to s nimi – mnohí lekárski odborníci stále pripomínajú, že postačí zjesť jedno vajce denne.

 

Špenát

Okrem slušného obsahu bielkovín (5 gramov na šálku) ukrýva špenát aj veľa vitamínu K a A a k tomu ešte závideniahodné množstvo minerálov, ktoré robia z tejto zeleniny fantastickú náhradu mäsa. Tvorcovia slávneho Pepka námorníka veľmi dobre vedeli, prečo si vybrali práve špenát ako zdroj hlavnej sily tohto kresleného hrdinu...

 

Quinoa

Quinoa za posledné desaťročia poriadne zatriasla svetom zdravej výživy. Patrí medzi najobľúbenejšie zložky jedálnička u ľudí, ktorí dbajú na zdravé stravovanie, nakoľko obsahuje celý rad cenných výživných látok. Jedna šálka uvarenej quinoy obsahuje približne 20 gramov proteínov a predstavuje teda veľmi účinnú náhradu mäsa.

 

Sójové bôby

Pokiaľ ide o zeleninu bohatú na bielkoviny, sójové bôby sú jednoznačne víťazom. Je to v podstate jediná kompletne proteínová zelenina, ktorá obsahuje všetkých 9 aminokyselín, ktoré si naše telo nedokáže vyprodukovať samé a preto ich musíme konzumovať v jedle. 40 % sójových bôbov tvoria bielkoviny, preto sú veľmi účinnou voľbou, ak sa rozhodnete znížiť príjem mäsa, ale pritom si chcete v jedálničku zachovať zodpovedajúci príjem dennej dávky bielkovín.

 

Bulgur

Bulgur je druh obilniny, ktorá sa zvyčajne vyrába z múky z tvrdej pšenice. Má nízky glykemický index a veľa vitamínov a živín, takže je to skutočne veľmi zdravá voľba. Čo sa týka bielkovín, bulgur ich ukrýva naozaj veľa - asi 12 v 100 gramoch, čo robí z tohto obľúbenca v stredovýchodnej a indickej kuchyni vynikajúcu príležitostnú náhradou mäsa vo vašom jedálničku.