V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

13 najlepších diétnych trikov všetkých čias

Leto je za rohom - najvyšší čas zhodiť všetky tie nadbytočné kilá, no nie? Samozrejme, môžete vyskúšať svoju zvyčajnú diétu a dúfať, že to vyjde, ale máme niečo ešte lepšie: 13 najlepších diétnych trikov všetkých čias!

Leto je za rohom - najvyšší čas zhodiť všetky tie nadbytočné kilá, no nie? Samozrejme, môžete vyskúšať svoju zvyčajnú diétu a dúfať, že to vyjde, ale máme niečo ešte lepšie: 13 najlepších diétnych trikov všetkých čias!

 

1. Nikdy, nikdy nehladujte

Pokiaľ ide o chudnutie, hladovanie predstavuje hneď dva veľké problémy. Po prvé, telo pri ňom upadne do šoku a nasadí „režim ohrozenia“ – a začne si zo všetkých síl ukladať prebytočný tuk, pretože sa bude domnievať, že je v nebezpečenstve. Po druhé, hladní ľudia zvyknú robiť hlúpe rozhodnutia. Je veľmi pravdepodobné, že po pridlhej hladovke sa vám nejakým spôsobom podarí celé svoje úsilie zmariť.   

 

2. Neklamte sami seba

To je v poriadku, ak si teraz dám kúsok koláča – zajtra to svojmu telu vynahradím. Dnes sa mi nechce ísť do fitka, kašlem na to – len pre tentoraz. Je vám to povedomé? Pravda je taká, že každý jeden chudnúci človek mal už s podobnými problémami do činenia. Prestaňte! Klamanie sebe samému je jedným z najbežnejších dôvodov, pre ktoré zlyháva väčšina diét!

 

3. Kalkulujte

Je v poriadku zjesť čokoládovú šišku, ak sa potom pôjdete na hodinu prejsť, však? Skonzumované kalórie predsa fyzickou aktivitou poľahky spálite... Omyl! Hodinou kráčania (svižným tempom!) spálite len 200 kalórií, zatiaľ čo taká čokoládová šiška ich obsahuje vyše 300. Vedeli by ste to, keby ste si našli čas na vyrátanie kalorickej bilancie...

 

4. Zjedzte o tri sústa menej

Ak si z každého jedla dáte o 3 hryzy menej, dokážete svoj denný energický príjem zredukovať až o 200 kalórií. To znamená takmer 100,000 kalórií za rok alebo, ak sa vám to takto páči viac – vyše 11 kíl ročne!

 

5. Pite veľa vody

Konzumácia množstva vody - nielen počas teplejších ročných období, ale aj v zime - je dobrá hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, zaplní žalúdok, takže ostane menej miesta pre jedlo.  Po druhé, umožní vášmu telu efektívne pracovať, a teda aj spaľovať kalórie. 

 

6. Zahrňte do svojho jedálnička pikantné jedlá

Veľa ľudí verí, že diéta rovná sa hladovanie alebo konzumácia jedál, ktoré sú úplne bez chuti. A hádajte čo – mýlia sa! Existuje veľa zdravých, výdatných a chutných volieb a jednou z nich sú korenené pokrmy. Pomáhajú potlačiť hlad a rýchlejšie spaľovať kalórie.

 

7. Veďte si stravovací denníček

Nie žeby ste písaním spálili kvantum kalórií, ale budete skutočne ohromený zoznamom všetkého, čo ste počas jedného jediného dňa zjedli.  Ak si budete viesť stravovací denníček, rozhodne vám to pomôže zredukovať množstvo prijatých kalórií …

 

8. Jedzte pomaly

Ľudia, ktorí jedia pomaly mávajú zvyčajne menej problémov s nadbytočnými kilami než tí, čo svoj proviant „hltajú“. Prečo? Pretože skonzumujú menšie množstvo potravy v istom časovom rámci a to umožní telu vyslať signál, že má dosť. 

 

9. Nikdy nevynechávajte jedlo

Vynechávanie jedál môže v krátkodobom horizonte znížiť váš kalorický príjem, no v dlhodobom dôsledku to spôsobí, že nakoniec zjete viac. Len si spomeňte na všetky tie razy, keď ste si dali obrovskú večeru, pretože ste vynechali obed...

 

10. Nejedzte pre telkou

Nespočetné štúdie preukázali, že kŕmenie sa pred televíznou obrazovkou spôsobuje problémy s telesnou hmotnosťou. To isté platí aj na surfovanie po internete či čítanie časopisov pri obede či večeri. Jedenie by malo byť len a len o jedle a malo by prebiehať na mieste na to určenom – pri vašom kuchynskom (alebo jedálenskom) stole. 

 

11. Jedzte rozmanité pokrmy

Diéta nie je len o konzumácii ľahkých, nízkokalorických pokrmov: je aj o rozmanitosti zvoleného jedálnička. Vyvážená strava vám pomôže dlhšie udržať motiváciu a zlepší tiež vaše celkové zdravie. 

 

12. Vyhýbajte sa soli

Soľ je tou prísadou, ktorá jedlu dáva chuť, o tom niet pochýb. Navyše ju organizmus v určitých množstvách potrebuje; na druhej strane však dokáže značne ohroziť vaše úsilie o štíhlejšiu postavu, pretože nafukuje telo a zvyšuje pocit hladu a smädu. Soľte preto s mierou a už to samé osebe by malo priniesť viditeľné výsledky – bez toho, aby ste museli nejako výraznejšie meniť svoje stravovacie  návyky.

 

13. Jedzte farebné pokrmy

Nie pre umelecký dojem, ale kvôli jednoduchému faktu – veľa farieb často znamená veľa zdravých surovín. Tým pádom ostane menej miesta na všetky tie tučné, nezdravé jedlá, ktoré sú zvyčajne zodpovedné za prebytočné kilogramy. Farby znamenajú zeleninu, ovocie a koreniny, čiže veľmi výživné, no kaloricky nenáročné potraviny.