V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

7 nenápadných zmien v jedálničku, ktoré vám pomôžu schudnúť

Chceli by ste zhodiť pár kí? Skvelé! Ako to plánujete dosiahnuť? Každodenným potením sa vo fitku? Kompletnou zmenou stravovacích návykov? Oboje bude bezpochyby fungovať. Ale poznáme aj ľahší spôsob – čo takto schudnúť pár kíl len vďaka tomu, že spravíte pár drobných zámen vo svojom jedálničku?

Chceli by ste zhodiť pár kí? Skvelé! Ako to plánujete dosiahnuť? Každodenným potením sa vo fitku? Kompletnou zmenou stravovacích návykov? Oboje bude bezpochyby fungovať. Ale poznáme aj ľahší spôsob – čo takto schudnúť pár kíl len vďaka tomu, že spravíte pár drobných zámen vo svojom jedálničku?

 

1. Klasické mlieko za nízkotučné

Mlieko je dobrou voľbou a výborným doplnkom k mnohým zdravým jedlám. Mnohí ľudia však robia tú chybu, že neustále pijú len klasický druh s množstvom tuku. A práve ten ukrýva väčšinu kalórií, takže prejdením na nízkotučný variant viete poľahky znížiť svoj denný energický príjem. Pohár plnotučného mlieka obsahuje približne 150 kalórií; ak si dáte nízkotučné, ich množstvo sa zníži na 100. V priemere to znamená o 100-200 kalórií menej už pri šálke raňajkových cereálií...  

 

2. Klasická majonéza za odtučnenú

Majonéza je lahodným vylepšením mnohých skvelých pokrmov. Bohužiaľ, je tiež plná tuku a kalórií, čo z nej robí jednu z potenciálne najnebezpečnejších potravín pre vaše zdravie a štíhlu líniu. Najlepšie by samozrejme bolo ju zo svojho jedálnička vylúčiť úplne, ale ak na tento vážny krok ešte nie ste pripravení, skúste ju aspoň vymeniť za nízkotučný variant. Ten má len tretinu kalórií v porovnaní s klasickou majonézou (cca 30 kcal namiesto 90-tich v polievkovej lyžici). Takýmto spôsobom môžete svoj poobedňajší sendvič bezbolestne odľahčiť o 200-300 kalórií.

 

3. Dresing za citrónovú šťavu

Šaláty sú jednou z najlepších volieb pre všetkých, ktorí by chceli zhodiť nejaké to kilečko. Ale nestačí na to hocijaký šalát, a najmä nie hocijaká zálievka. Dresingy zvyčajne obsahujú veľké množstvo kalórií, čím zničia všetky prínosy samotného šalátu. Ak si ho však namiesto toho iba pokvapkáte citrónovou šťavou, výrazne znížite množstvo prijatých kalórií a navyše sa obohatíte o ďalšie cenné vitamíny. Naozaj skvelá zámena!   

 

4. Ovocný jogurt za biely

Jogurt je ďalšou potravinou, po ktorej siahajú ľudia strážiaci si telesnú hmotnosť. Škoda, že väčšina z nich konzumuje ovocné jogurty obsahujúce množstvo cukru a nezdravých prísad. Ak chcete schudnúť, je lepšie vyberať si biele jogurty bez príchute – ak sa vám zdajú bez chuti, môžete do nich pridať pár kúskov čerstvého ovocia. Vznikne vám tak zdravé a veľmi chutné jedlo, ktoré nijako neohrozí váš plán dostať sa do formy.  

 

5. Klasické dezerty za maškrty bez cukru

S dezertmi je náš život lepší, o tom niet pochýb. Najprv jemne pošteklia chuťové bunky, potom v našich ústach vytvoria explóziu a učičíkajú myseľ, keď už sú bezpečne uložené v našom tele. No spolu s nimi sa v ňom uloží aj kopec kalórií! Prečo ich teda radšej nevymeníte za sladkosti bez cukru? Iste, nechutia úplne rovnako, ale ak by ste si mali zvoliť medzi bruchom, ktoré nenapcháte do svojich obľúbených šiat a konzumáciou menšieho množstva cukru – čo by ste si vybrali?

 

6. Džús za vodu alebo nesladený čaj

Ovocné šťavy obsahujú veľa cukru a tým pádom aj množstvo kalórií. Keď ide o pitie prírodných ovocných štiav, táto voľba je ospravedlniteľná vďaka ich vysokému obsahu živín. Ale na pitie umelých džúsov ospravedlnenie neexistuje. Pridaný cukor a tony ďalších nezdravých prísad robia z bežných džúsov, aké nájdete na poličkách obchodov, skutočnú tekutú kalorickú bombu. Pite namiesto nich vodu alebo nesladený čaj najrôznejších príchutí a znížite svoj energický príjem o niekoľko stoviek kalórií!    

 

7. Tuky za koreniny

Je to tuk, ktorý často dodáva našim pokrmom fantastickú chuť. Preto väčšina ľudí tak miluje hamburgery, sendviče, pizzu a steaky. Ale skvelú chuť môžete dosiahnuť aj pomocou korenia; vylúčenie tukov a ich nahradenie koreninami je oveľa zdravšie a navyše vám to pomôže rýchlo zhodiť všetky tie prebytočné kilá!