7 zdraviu škodlivých návykov, ktoré nás oberajú o energiu

Všetci sme to zažili. Neustály pocit únavy, kedy nie sme schopní byť produktívni tak, ako by sme chceli alebo dokonca ako by sme potrebovali byť. Má to svoju príčinu – tu je 7 zlozvykov týkajúcich sa zdravia, ktoré môžu požierať vašu energiu...

Všetci sme to zažili. Neustály pocit únavy, kedy nie sme schopní byť produktívni tak, ako by sme chceli alebo dokonca ako by sme potrebovali byť. Má to svoju príčinu – tu je 7 zlozvykov týkajúcich sa zdravia, ktoré môžu požierať vašu energiu...

 

 

1. Nedostatok spánku

Len si predstavte, akí bývate unavení po jednej zlej noci, keď ste nespali dostatočne veľa. A teraz si predstavte, že Vám noc čo noc chýba spánok a čo to môže urobiť s Vaším telom aj mysľou. Holou pravdou je, že často spíme príliš málo a to dokonca bez toho, aby sme si to uvedomovali. Kvôli tomu sme následne počas dňa veľmi málo produktívni a rovnako to môže byť príčina, prečo sa cítime takí vyčerpaní. Jednoduchým riešením je nájsť si spôsob, ako si lepšie zorganizovať svoje dni, pričom si na spánok vyhradíme 8 hodín každú noc.

 

2. Kvôli únave necvičíme

Buďte k sebe úprimní – koľkokrát ste vynechali cvičenie preto, že ste sa cítili unavení alebo ste proste mali zlý deň a nechcelo sa Vám? Pravdepodobne sa to stáva celkom často – a to je dôvod, prečo ste potom ešte viac vyčerpaní a neproduktívni. Hoci si fyzická aktivita vyžaduje určite množstvo energie, zároveň však „osviežuje“ a posilňuje naše telo aj myseľ a vytiahne z nás tajné zásoby energie, ktoré nám pomôžu aktívne stráviť celý deň. Pamätajte si: najviac energie z ľudí vysáva pasívny spôsob života!

 

3. Pohárik na sklonku dňa

Mnoho ľudí si zvykne dať po dlhom dni v práci „za jeden“ a tak si oddýchnuť – či už sami alebo v spoločnosti iných. A hoci je to príjemné (keď to, samozrejme, robíte príležitostne), ak pijete pravidelne, úplne to požiera Vašu energiu. Prečo? Po prvé, pravidelné nadmerné pitie alkoholu celkovo neprospieva Vášmu zdraviu a celkovej pohode. Po druhé, na spracovanie alkoholu v krvi musí naše telo vydať veľa energie, čo vám znemožní fungovať tak aktívne, ako by ste chceli. A napokon, alkohol narúša spánok a nedovoľuje telu správne sa zregenerovať po ťažkom dni v práci.

 

4. Prejedanie sa

Prídete domov neskoro popoludní hladní ako vlk, pretože ste boli počas dňa tak zaneprázdnení, že ste nemali čas pravidelne sa najesť. Rozhodnete sa teda urobiť si poriadnu večeru – a keď sa najete, príde pocit ospalosti, takže sa odplazíte na gauč pred televízorom a tu strávite zvyšok večera. Znie vám to povedome? Prejedanie sa je jednou z hlavných príčin pocitu dlhodobej únavy a často je spôsobené tým, že počas dňa nejeme v pravidelných intervaloch. Riešenie? Zaraďte do svojho nabitého denného programu aspoň jednu či dve krátke prestávky na občerstvenie.

 

5. Dehydratácia

Voda je zodpovedná za množstvo procesov, ktoré sa neustále odohrávajú v našom tele. Preto je pochopiteľné, že dehydratácia je stav, za ktorý musíme telu zaplatiť vysokú daň. Dospelý človek potrebuje každý deň cca 2 až 3 litre vody v závislosti od pohlavia, zdravotného stavu a ďalších individuálnych potrieb. No ako často za deň vypijete 10 až 15 dvojdecových pohárov vody? Samozrejme, niektoré tekutiny do seba dostaneme aj konzumáciou jedla, ale zvyčajne to aj tak nedosiahne potrebné množstvo. Dávajte pozor na to, koľko pijete počas dňa a to predovšetkým počas letnej sezóny.

 

6. Ste stále zatvorení vo vnútri

Je to tak – aj nedostatok slnka môže byť príčinou neustáleho pocitu únavy, ktorú pociťujete počas dňa a vysvetlenie je jednoduché. Vystavenie sa prirodzeným slnečným lúčom vytvára v našom tele vitamín D, ak však strávite väčšinu dňa niekde vo vnútri, k tomuto procesu nedochádza. Vitamín D je pritom mimoriadne dôležitý pre mnohé veci – napríklad je zodpovedný za zdravé kosti a správnu tvorbu energie v tele. Každý deň sa preto vyberte von na slnko - nezabudnite však, že slnko môže Vášmu zdraviu aj uškodiť, ak bude jeho pôsobenie na telo nadmerné.

 

7. Priveľa práce

Príliš veľa práce a všetok ten stres, ktorý s ňou prichádza, môže veľmi jednoducho odčerpať všetku Vašu energiu a navodiť pocit neustálej únavy. Je preto veľmi dôležité robiť si v práci pravidelné prestávky, či už sa na to pozeráte v širších súvislostiach alebo nie – a to každý deň. Pravidelné 5-minútové prestávky počas pracovnej doby sú nevyhnutné na doplnenie energie do tela a ak sa raz alebo dvakrát do roka vyberiete na dovolenku, urobí to s Vašou celkovou produktivitou a kvalitou života doslova zázraky.