Čo o Vašom zdravotnom stave prezrádza pokožka

Ak sú oči zrkadlom duše, potom naša pokožka je zrkadlom zdravia. Chceli by ste vedieť, čo Vám koža prezrádza o Vašom aktuálnom zdravotnom stave? Tu je 9 možných náznakov, ktoré sa môžu prejaviť na pokožke a poukazujú na to, že Vaše zdravie nie je v poriadku...

 

 

Ak sú oči zrkadlom duše, potom naša pokožka je zrkadlom zdravia. Chceli by ste vedieť, čo vám koža prezrádza o vašom aktuálnom zdravotnom stave? Tu je 9 možných náznakov, ktoré sa môžu prejaviť na pokožke a poukazujú na to, že vaše zdravie nie je v poriadku...

 

Suché pery, zapálené kútiky a herpes v okolí úst

Suché pery, herpes či zapálené kútiky úst môžu niekedy poukazovať len na dehydratáciu, čo ľahko vyriešite tým, že budete piť viac tekutín. Rovnako to však môžu byť príznaky nedostatku vitamínu B. Dlhodobý nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť oveľa závažnejšie zdravotné problémy – nespavosť, hnačku, celkovú slabosť, psychické problémy, ale dokonca aj problémy so srdcom. Ako si doplniť chýbajúci vitamín B? Zaraďte do svojho jedálnička viac celozrnných výrobkov, mäsa a zelenej zeleniny.

 

Vodorovné čiary na čele

Ak sa Vám na čele vytvorili horizontálne čiary, nemusia to byť len obyčajné vrásky, ktoré prichádzajú s vekom, ale aj príznak ochorenia tráviaceho systému. Okrem užívania rôznych liekov určených na zlepšenie trávenia si môžete pomôcť aj sami použitím niektorých domácich „medicín“. Najjednoduchšou z nich je vypiť každé ráno pohár chladnej vody...

 

Vyrážky na čele

Hoci sú vyrážky na čele často len dôsledkom znečistenia a upchatia kožných pórov, môžu byť aj varovným signálom pre viaceré vážne zdravotné problémy ako ochorenie žalúdka alebo problémy s pečeňou. Ak sa domnievate, že by to mohol byť Váš prípad, je potrebné navštíviť lekára, no okrem toho skúste tiež piť veľa tekutín, aby ste si z tela vyplavili toxíny...

 

Žltá alebo oranžová pokožka

Koža, ktorá je abnormálne nažltlá alebo má niekedy dokonca až oranžový nádych, môže poukazovať na problémy so štítnou žľazou. Ak táto žľaza nefunguje správne, nedarí sa jej spracovať všetok betakarotén prijatý z potravy (najmä z ovocia a zeleniny), takže sa hromadí v krvi, čo následne spôsobuje neprirodzené sfarbenie pleti. Ak je to váš prípad, je nevyhnutné navštíviť lekára. Nemusíte však prepadať panike hneď, ako si všimnete, že je vaša pokožka trochu žltkastá či oranžová – môže to byť len dôsledkom toho, že ste zjedli viac mrkvy, sladkých zemiakov alebo tekvicu.

 

Tmavé kruhy pod očami

Prebúdzate sa ráno s tmavými kruhmi pod očami napriek tomu, že ste sa vyspali dobre a dosť dlho? V tom prípade môžete trpieť potravinovou intoleranciou. Potraviny, ako sú mliečne výrobky alebo pšenica, Vám dokážu spôsobiť nepríjemné symptómy. Preto ich skúste na niekoľko týždňov vysadiť, aby ste zistili, či sa bude Váš stav zlepšovať. Ďalšou príčinou môže byť alkohol – držte sa od neho tak ďaleko, ako sa len dá; nielen kvôli tmavým kruhom pod očami, ale tiež pre celkové zdravie a pohodu.

 

Svrbenie uší

Uši patria medzi tie orgány tela, ktoré najviac zanedbávame, pokiaľ ide o osobnú hygienu. Preto niet divu, že mnohí ľudia pociťujú v oblasti uší svrbenie. Môže to však znamenať aj niečo iné – alergiu alebo nedostatok vitamínu D. Ak ide o deficit „déčka“, riešenie je jednoduché: trávte viac času na slnku. Ak však svrbenie pretrváva, môžete mať problém s alergiou, preto je potrebné vyhľadať lekára.

 

Hnedé škvrny, zamatová koža

Hnedé škvrny či vzhľad zamatovej pokožky sa najčastejšie objavujú na tých miestach, kde je koža pokrčená alebo ukrytá pred vzduchom a slnečným žiarením – okolo slabín, v podpazuší alebo aj na spodnej časti krku. Ak to na sebe spozorujete, neodkladajte návštevu lekára, pretože môže ísť o jeden z príznakov cukrovky 2. typu.

 

Mdlá a suchá pokožka

Mdlá a suchá pokožka je celkom bežná v priebehu chladnejších ročných období, ale v prípade, že tento stav pretrváva po celý rok, môžete trpieť nedostatkom omega-3-mastných kyselín. Potraviny, ktoré ich obsahujú, nielen že zlepšia vzhľad Vašej pleti, ale tiež výrazne znížia riziko srdcových ochorení, artritídy alebo niektorých druhov rakoviny.

 

Fialové fľaky na koži

Hoci sa tieto fialové fľaky niekedy veľmi podobajú modrinám, môžu signalizovať aj vážnejšie zdravotné ochorenie. Ak ste si istý, že ste sa o nič neudreli a fialové škvrny, ktoré sa Vám na koži objaviliý určite nie sú modriny, obráťte sa na svojho lekára. Existuje niekoľko možných príčin tohto stavu – od nedostatku vitamínu C až po poruchy krvácania.