Jarný detoxikačný program

Sviatky sú vždy o tom istom: príliš veľa jedla, málo pohybu a veľmi, veľmi zlé svedomie po ich skončení. Ak máte za sebou bláznivú Veľkú noc a chcete sa čo najrýchlejšie dostať naspäť na správnu cestu, skúste tento jednoduchý jarný detoxikačný program, vďaka ktorému budete čo nevidieť opäť vo forme!

6 krokov, ako po Veľkej noci dopriať svojmu telu veľkú očistu

Sviatky sú vždy o tom istom: príliš veľa jedla, málo pohybu a veľmi, veľmi zlé svedomie po ich skončení. Ak máte za sebou bláznivú Veľkú noc a chcete sa čo najrýchlejšie dostať naspäť na správnu cestu, skúste tento jednoduchý jarný detoxikačný program, vďaka ktorému budete čo nevidieť opäť vo forme!

 

1. Začnite deň správne

Začať deň detoxikačným nápojom je skvelý postup pri akejkoľvek očiste. Nie, nemyslíme vašu zvyčajnú šálku kávy alebo čaju – ak skutočne chcete pre svoje telo urobiť niečo dobré, budete musieť zmeniť svoje návyky a dávať si ráno zdravšie nápoje. 

Zmiešajte pohár horúcej vody, trochu citrónovej šťavy, zopár plátkov čerstvého zázvoru a štipku kajenského korenia. Možno to neznie ako najväčšia pochúťka na svete, ale skvele vás to prebudí a dodáte svojmu telu presne to, čo potrebuje!

 

2. Vyhýbajte sa káve, čiernemu čaju, sýteným nápojom a alkoholu

Počas veľkonočných sviatkov ste si pravdepodobne týchto nápojov dopriali viac než dosť, takže na ne skúste na chvíľku zabudnúť. Skutočne nie sú tou najlepšou voľbou pre vaše telo a ak sa bez nich na pár dní zaobídete, spozorujete významné zmeny vo svojom celkovom pocite pohody. 

Pokiaľ sa bez svojej obľúbenej rannej kávičky alebo poobedňajšieho pohára koly cítite unavený, skúste si pomôcť inými, zdravšími spôsobmi, ako sa prebrať. Môžete si napríklad dať pohár zeleného čaju, zacvičiť si alebo sa zhlboka nadýchať čerstvého vzduchu. 

 

3. Pite veľa iných tekutín

Teraz, keď ste sa zbavili nápojov, ktoré pre vaše telo nespravia nič dobré, je čas hydratovať organizmus tou najzdravšou možno tekutinou – čistou vodou. Voda je naozaj tá najlepšia voľba a vypiť jej denne aspoň dva litre by malo byť pre vás samozrejmosťou. 

Ak nemáte radi chuť obyčajnej vody alebo dávate prednosť iným drinkom, existuje pár skvelých alternatív. Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy vám poskytnú vitamíny a minerály, ktoré potrebujete na prečistenie a osvieženie tela po náročných veľkonočných sviatkoch. Len majte na pamäti, že ovocné šťavy zvyčajne obsahujú množstvo cukru. Ak chcete v rámci detoxu aj trochu schudnúť, radšej sa držte tých zeleninových, ktoré sú prakticky bez kalórií.

 

4. Zamerajte svoje raňajky na ovocie

Ak sa vám podarí založiť svoje raňajky a desiate na ovocí, spravíte niečo pre svoje telo ešte predtým, než sa deň vôbec začne. Zásobíte organizmus všetkými vitamínmi a minerálmi, ktoré potrebuje a zároveň mu poskytnete energiu na ten správny štart do nového rána.   

Ovocie je výborná voľba na raňajky, no keďže obsahuje dosť cukru, na večeru už nie je najvhodnejšie. Vychutnajte si jeho sladkú chuť a nadopujte sa živinami v prvej polovici dňa a vaše telo sa po Veľkej noci zotaví rýchlejšie, než sa nazdáte.

 

5. Jedzte kvantá zeleniny

Zelenina je na detoxikáciu ideálna, takže ak si chcete po opulentnom veľkonočnom hodovaní dôkladne prečistiť telo, postavte väčšinu jedálnička práve na nej. Ak máte možnosť, stavte na čerstvé, organické produkty, ktoré váš organizmus zásobia vysoko kvalitnými živinami. 

Ak to s detoxom myslíte naozaj vážne, môžete skúsiť vynechať všetky živočíšne produkty a založiť svoj jedálniček najmä na zelenine. Vzdajte sa potravín ako je mäso, mliečne výrobky a vajcia a vymeňte ich za šošovicu, fazuľu, semiačka a orechy. Možno to bude spočiatku náročné, ale dožičíte tým svojmu telu dôkladnú očistu.

 

6. Vyhnite sa všetkým spracovaným a predpripraveným potravinám

Aj napriek tomu, že nie vždy sa dá vyberať si len organické pokrmy (organické produkty vedia byť poriadne drahé a nemusia byť k dispozícii), stále môžete dbať na to, aby ste jedli zdravé a nespracované jedlá. 

Dajte si záležať na tom, aby ste pripravili svoj pokrm „od nuly“ a vyhnite sa všetkému, čo je spracované alebo predpripravené. Mrazená pizza alebo polievka z konzervy vás samozrejme nezabijú, ale skúste ich oželieť aspoň vtedy, keď podstupujete detoxikačnú kúru – veľmi tým svojmu telu pomôžete.