V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Potrebujete pred letom schudnúť pár kíl?

Obávate sa, že sa pred začiatkom leta nestihnete dostať do vysnívanej formy? Môžeme vám s tým pomôcť – tu je 8 veľmi efektívnych tipov, ktoré vám pomôžu zhodiť pár kíl ešte predtým, ako sa budete musieť predviesť vo svojich obľúbených plavkách...

Obávate sa, že sa pred začiatkom leta nestihnete dostať do vysnívanej formy? Môžeme vám s tým pomôcť – tu je 8 veľmi efektívnych tipov, ktoré vám pomôžu zhodiť pár kíl ešte predtým, ako sa budete musieť predviesť vo svojich obľúbených plavkách...

 

1. Optimalizujte svoj príjem kalórií

Matematika nepustí: ak chcete zhodiť nejaké tie kilá, musíte spáliť viac kalórií, než prijmete. Odborníci na výživu vám povedia, že strata jedného kila za týždeň znamená zredukovať svoj príjem o cca 3500 kalórií týždenne alebo 500 kalórií denne. To je ťažké dosiahnuť len samotnou diétou, takže najlepšie urobíte, ak denne skonzumujete o 200-300 kalórií menej a zvyšok spálite pohybom – kardio cvičenia ako beh, bicyklovanie alebo turistika sú v toto ročné obdobie najpríjemnejšou voľbou. 

 

2. Pridajte do cvičebného programu silový tréning

Niektorí odborníci nedajú pri rýchlom a efektívnom zhadzovaní telesnej hmotnosti dopustiť na kardio, ale najlepšou voľbou je kombinácia kardio a silového cvičenia. Prečo? Pretože silový tréning premieňa telesný tuk na svaly, vďaka čomu budete vyzerať fit a navyše budete mať rýchlejšie spaľovanie, keďže svaly spotrebujú množstvo kalórií na svoje fungovanie.  

 

3. Pite množstvo tekutín

Príjem dostatočného množstva tekutín je dôležitý vždy, ale s príchodom vyšších teplôt jeho význam ešte stúpa. Dobrá hydratácia organizmu vám poslúži na rôznych úrovniach – optimalizuje telesné funkcie (vrátane metabolizmu), uchová svieži vzhľad vašej pokožky a udrží žalúdok naplnený bez toho, aby ste museli skonzumovať veľa kalórií. Najlepšia je obyčajná čistá voda, ale môžete ju skombinovať s prírodnými čerstvými smoothies s obsahom ovocia aj zeleniny.   

 

4. Veďte aktívny život

Nie je to len o návšteve fitka 3 alebo 4-krát týždenne – mali by ste tiež urobiť dôležité zmeny vo svojom každodennom živote, aby bol trochu aktívnejší. Ako na to? Môžete začať tým, že budete do práce chodiť peši a prejdete sa aj do najbližších potravín, ak je to vo vašom prípade možné. Takisto skúste zmeniť spôsob, akým trávite svoje večery – namiesto sedenia pred televízorom radšej poproste priateľa, aby sa k vám pridal na prechádzku mestom. Mohli by ste tiež porozmýšľať nad domácim miláčikom, ktorý vás už k nejakému pohybu donúti...

 

5. Jedzte pravidelne

V rozpore s populárnym presvedčením, že menej jedál denne vám pomôže dostať sa do formy, takmer všetci odborníci na výživu a fitnes radia pravidelne sa stravovať v priebehu celého dňa. 5 umiernených jedál by malo byť rozumnou voľbou, pokiaľ si väčšie porcie dáte ráno a menšie večer. Ak budete naopak jedlá vynechávať a vyhladujete sa, váš organizmus si začne ukladať tuk, lebo sa bude domnievať, že je v nebezpečenstve. Dosiahnete tak presný opak toho, čo ste chceli – a môžete zabudnúť na sexi telo v plavkách!  

 

6. Nájdite si spolupáchateľa

„Pred-plavkové“ zhadzovanie kíl bude oveľa jednoduchšie, ak sa vám podarí nájsť si niekoho, kto má rovnaké ciele ako vy. Pomôže to zlepšiť vašu dlhodobú motiváciu a aj chudnutie bude oveľa zábavnejšie. Parťákom môže byť kamarát, kolega alebo niekto, koho poznáte len zbežne –  v ideálnom prípade je to však váš životný partner. Ak ho dokážete presvedčiť, aby sa k vám vo vašom úsilí pridal, úspech je takmer zaručený!

 

7. Monitorujte svoj pokrok

Pravidelné váženie sa a/alebo časté fotenie svojej postavy vám pomôže hneď dvoma spôsobmi – aj najmenší pokrok vás nakopne poriadnou dávkou motivácie a navyše si tak dokážete najefektívnejšie zorganizovať svoje aktivity, urýchliť celý proces a pripraviť telo do plaviek ešte pred začiatkom leta.   

 

8. Nezabudnite na dostatok spánku

Áno, vieme – vyspávanie znie ako presný opak toho, čo by ste mali robiť. Je však naozaj dôležité poskytnúť svojmu telu výdatný odpočinok, inak chudnutie nebude ani zďaleka také efektívne. Organizmus potrebuje byť oddýchnutý, aby bol silnejší a odolnejší. Nezabudnite preto aspoň na tých 8 nevyhnutných hodín pokojného nočného spánku!