Ako si vybrať domácu posilňovaciu vežu?

Domáce posilňovacie veže poskytujú kompletný balík možností na posilňovanie celého tela v jednom zariadení. Existuje veľa modelov, preto sme pre Vás pripravili nákupného sprievodcu s odporúčaniami, ako si vybrať domácu vežu, ktorá by spĺňala Vaše fitnes požiadavky a pomohla splniť ciele, ktoré ste si dali.

Domáce posilňovacie veže poskytujú silový tréning pre celé telo prostredníctvom jedného multifunkčného stroja. Prichádzajú s rôznymi prvkami, ktoré poslúžia pri posilňovaní jednotlivých častí tela a spevnení postavy.

Dôležité fakty, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou posilňovacej veže

Užívatelia: Vynikajúce pre ľudí, ktorí si chcú vytvarovať postavu v pohodlí domova

Domáce veže sú vhodné pre pokročilých užívateľov, ktorí majú skúsenosti so silovým tréningom a chcú pokročiť od cvičenia s činkami a posilňovacích lavíc ku komplexnému silovému tréningu na formovanie celého tela.

Veže sú vhodným strojom aj pre mierne pokročilých užívateľov, ktorí nemajú čas alebo sa vyhýbajú návšteve posilňovní, ale napriek tomu chcú absolvovať efektívny a kompletný silový tréning v pohodlí svojho domova.

Tréningové ciele a cieľové oblasti: Posilňovanie celého tela na získanie väčších svalov a spevnenie tela

Domáce posilňovne známe ako posilňovacie multifunkčné veže obsahujú všetko potrebné v jednom posilňovacom stroji, aby ste si vytvarovali svaly od hlavy až po päty. Rôzne funkcie sa zameriavajú na rôzne svaly a pomôžu tvarovať hornú a dolnú časť tela .

Veže sú skvelé na budovanie svalov, zvyšujú silu a tvarujú postavu. Silový tréning taktiež vylepšuje kondíciu, výdrž a pomáha v boji proti osteoporóze. Ďalšími výhodami sú:

 • rýchlejšie chudnutie,
 • lepšie držanie tela a podpora chrbtice,
 • ochrana proti zraneniu,
 • pomoc pri efektívnejšom boji proti každodennému stresu,
 • zlepšenie stability, rovnováhy a kontroly tela.

Cviky

Domáce veže slúžia na kompletné a rozmanité silové cvičenia, ktoré sa zameriavajú na rôzne časti Vášho tela. V závislosti od funkcií môžete vykonávať množstvo cvičení, napr.:

 • sťahovanie kladky k hrudníku
 • sťahovanie kladky za hlavu
 • sťahovanie kladky s vystretými rukami
 • peck-deck alebo „butterfly“ na posilnenie prsného svalstva
 • predkopávanie
 • bočné výkopy
 • ťah kladky zapojením tricepsu - reverzné uchopenie
 • bench press (tlaky na lavičke)
 • posilňovanie brušných svalov - brušáky
 • posilňovanie šikmých brušných svalov
 • ťah kladky ponad hlavu - tricepsové ťahy
 • ťahanie kladky vysoko, nízko, do stredu.

Typy a funkcie posilňovacích veží

Domáce posilňovne existujú v rôznych variantoch. Majú nastaviteľný držiak na závažia, aby ste si silový tréning prispôsobili svojej fyzickej kondícii a ponúkajú rôzne možnosti silového tréningu. Vyberte si tú, ktorá bude vyhovovať Vašim fitnes cieľom.

Formovanie hornej časti tela

Na posilňovanie hornej časti tela si zakúpte posilňovaciu vežu, ktorá má hornú chrbtovú kladku, butterfly (posilňovač hornej časti tela), opierku pre izolovaný biceps, triceps, posilňovač prsných svalov - všetky tieto funkcie pomôžu pri formovaní Vašich ramien, rúk, hrudníku s chrbta.

Formovanie končatín

Na formovanie nôh a zadku si zakúpte posilňovaciu vežu s predkopávaním.

Ako si vybrať správnu domácu posilňovaciu vežu?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe domácej posilňovacej veže:

Veľkosť a uskladni teľnosť: Domáce veže sú robustné posilňovacie stroje, ktoré si vyžadujú trochu väčší priestor. Čím viac doplnkov majú, tým sú väčšie. Najlepšie by bolo umiestniť vežu do samostatnej izby. Niektoré sa dajú úplne poskladať alebo majú skladateľné časti, ktoré ušetria veľa priestoru.

Systém odporu: Existujú 3 základné systémy odporu, ktoré si musíte zvážiť pri kúpe domácej posilňovne. Niektoré domáce telocvične ponúkajú kombinácie týchto možností.

 • Závažia sa používajú pre náročnejší silový tréning.
 • Elastické remene ponúkajú rôznu úroveň odporu.
 • Laná a kladky majú napojené jedno alebo viac závaží na prispôsobenie úrovne odporu.

Celková hmotnosť: Vyberte si domácu posilňovaciu vežu s dostatočným závažím, aby spĺňala požiadavky na silový tréning.

Závažia alebo laná: Mnohé domáce posilňovacie veže majú kladku so závažiami, čo umožňuje nastaviť intenzitu Vášho silového tréningu. Niektoré majú elastické laná, ktoré plnia rovnakú funkciu odporu.

Dodatočné vlastnosti: Najlepšou vlastnosťou domácej veže je práve pestrosť použitia. Ponúkajú rôzne funkcie, vrátane systému lán a kladiek pre vzpieranie, doplnky na predkopy, upaženie a rozpaženie ramien atď.

Počet stanovíšť: Veža s jedným stanoviskom pre jedného užívateľa. Existujú veže aj s viacerými stanovišťami, na ktorých môžu cvičiť viacerí naraz.

Ľahký prevod medzi cvičeniami: Niektoré domáce posilňovne si vyžadujú časté odpojenie kladky so závažiami z jednej funkcie na druhú. Aby ste sa tomu vyhli, kúpte si vežu, ktorá navyžaduje časté zmeny.

Nastaviteľné funkcie a hmotnostná kapacita: Ak ste vysokí, budete musieť nastaviť výšku sedadla a iné časti stroja, preto si kúpte nastaviteľnú domácu vežu. Užívatelia s vyššou váhou si musia skontrolovať údaj o maximálnej nosnosti.

Dobre zvážte všetky tieto vlastnosti pred kúpou domácej posilňovacej veže. Ak máte v úmysle používať vežu dlhšiu dobu alebo na nej budú cvičiť rôzni užívatelia, odporúčame investovať do plne vybavenej domácej posilňovne s kompletným sortimentom funkcií pre silový tréning.

Tipy pre údržbu

Správna údržba predĺži životnosť domácej posilňovacej veže. Zanedbanie údržby môže spôsobiť predčasné opotrebenie a nefunkčnosť veže.

Čistenie: Každý týždeň poutierajte prach z domáce veže. Po cvičení poutierajte pot.

Mazanie: Namažte alebo nastriekajte silikónovým sprejom pohyblivé tyče a páky raz alebo dvakrát ročne. Cvičenie bude plynulejšie.

Raz za mesiac podoťahujte šróby, matice a uvoľnené časti.

Každých pár mesiacov prekontrolujte laná na veži, či nie sú opotrebované alebo prasknuté; v prípade potreby ich vymeňte.

Súvisiace výrobky

Posilňovacia veža Home Gym Deluxe