Ako si vybrať eliptický trenažér - časť 2

V druhej časti nákupného sprievodcu pre nákup eliptického trenažéru zistíte, ako si vybrať medzi rôznymi typmi eliptických trenažérov a aké vlastnosti sú pre Vás dôležité.

Typy eliptických trenažérov a extra vlastnosti

Existujú tri hlavné typy eliptických trenažérov, kategorizovaných podľa umiestnenia záťažového kolesa: umiestnenie vpredu, vzadu a v strede.

Eliptický trenažér so záťažovým kolesom vpredu

Eliptický trenažér s predným pohonom je druhou generáciou eliptických bicyklov s pohonným systémom vpredu. Sú o niečo lacnejšie ako trenažéry so zadným pohonom. Cvičenie na eliptickom trenažéri s predným pohonom je podobné pohybu pri stúpaní po schodoch. Cvičíte predklonení trochu vpred, čo nemusí byť pohodlné pre všetkých.

Eliptický trenažér so záťažovým kolesom vzadu

Sú najstaršie a najpopulárnejšie eliptické trenažéry, ktoré umožňujú dlhšie kroky a pohyb viac pripomína prirodzené kráčanie alebo beh. Užívateľ je počas cvičenia viac v strede, čo eliminuje napätie v chrbte. Eliptický trenažér so zadným pohonom má menej súčastí, čo redukuje potrebu neustálej údržby. Poskytujú tiež dobrú stabilitu pri cvičení – vďaka umiestneniu pohonu v zadnej časti trenažéru.

Eliptický trenažér so záťažovým kolesom v strede

Sú to najnovšie modely eliptických trenažérov a ešte stále sa musí testovať ich spoľahlivosť a efektivita. Záťažové koleso sa nachádza v strede trenažéra, čo umožňuje lepšie držanie tela pri cvičení. Výhodou týchto modelov je, že sú kompaktnejšie a kratšie.

Ktorý si vybrať?

Eliptický trenažér so záťažovým kolesom vzadu patrí medzi najpopulárnejšie - vďaka prirodzenému pohybu, lepšiemu držaniu tela a stabilite. Eliptický trenažér s predným pohonom je lacnejší a budete sa pri kráčaní cítiť inak, čo môže byť pre niekoho veľmi dôležité a rozhodujúce. Odporúčame vyskúšať si každý typ eliptického trenažéru, aby ste si našli ten najvhodnejší pre Vás.

Pri kúpe eliptického trenažéru zvážte nasledovné špecifikácie

Pri kúpe eliptického trenažéru by ste mali zvážiť nasledovné faktory:

Priestorové požiadavky: Eliptické trenažéry sú zvyčajne kompaktné a nevyžadujú si veľa úložného priestoru. Pri rozložení nechajte aspoň jeden meter voľného miesta okolo trenažéra, aby sa Vám dobre cvičilo.

Kto bude používať zariadenie: Pri kúpe trenažéru sa zamyslite nad tým, kto ho bude používať. Maximálna nosnosť je dôležitý údaj pre ťažších užívateľov, zatiaľ čo vyšší užívatelia si musia skontrolovať dĺžku stúpačiek a výšku rukovätí.

Ďalšie funkcie, ktoré treba zvážiť

Dnes prichádzajú na trh eliptické trenažéry s dodatočnými prvkami, ktoré zaručia pohodlie, bezpečnosť a spätnú väzbu pri cvičení.

Tréningový počítač: Väčšina eliptických trenažérov má zabudovaný počítač, ktorý riadi priebeh cvičenia a pomáha pri monitorovaní progresu. Zvyčajne poskytujú spätnú väzbu ohľadom času cvičenia, vzdialenosti, spálených kalóriách a iné.

Cvičebné programy: Niektoré eliptické trenažéry ponúkajú naprogramované cvičenia. Udržujú motiváciu a záujem užívateľa a sú perfektné pre tých, ktorí sa pri cvičení začnú rýchlo nudiť. Najlepšie eliptické trenažéry ponúkajú viac ako 20 cvičebných programov, vrátane cielených, ktoré sústredia Vašu pozornosť na špecifické ciele - chudnutie alebo zlepšenie kardio zdravia.

Ovládanie odporu: V dnešnej dobe má väčšina eliptických trenažérov nastaviteľný odpor na spestrenie cvičenia. Nižší odpor ponúka ľahší pohyb pri chôdzi, zvyšujúci sa odpor sťažuje kráčanie.

Môžete si vybrať spomedzi dvoch spôsobov regulácie odporu:

  • Manuálna regulácia – vyžaduje si manuálnu zmenu odporu.
  • Elektronická regulácia – odpor sa dá jednoducho zmeniť stlačením tlačidla. Často je spojený s meračom tepovej frekvencie, ktorý automaticky mení úroveň odporu, aby sa tréning neodkláňal od užívateľovej cieľovej zóny srdcovej frekvencie.

Obojsmerný pohyb na eliptickom trenažéri umožňuje nastaviť si odpor aj v smere vpred aj vzad.

Kontrola srdcovej frekvencie: Vstavaný monitor tepu umožňuje sledovať tepovú frekvenciu počas tréningu a prispôsobiť ju Vašim fitnes cieľom v závislosti od nastavenej zóny srdcovej frekvencie.

Tipy pre údržbu eliptických trenažérov a záruka

Podobne ako s údržbou iných strojov, pravidelná údržba je kľúčom k dlhovekosti eliptického trenažéra. Postupujte podľa návodu na údržbu, aby ste udržali Váš trenažér dlho v dobrom stave:

Každý deň utrite z trenažéra prach. Po cvičení poutierajte pot.

Každý týždeň povysávajte dlážku okolo trenažéra, pozaťahujte skrutky a otestuje správnu funkčnosť stroja.

Raz alebo dvakrát do roka utrite prach znútra eliptického trenažéra, skontrolujte pohonný remeň, koleso, rampy a ďalšie diely, ktoré sa opotrebovávajú. Dvakrát ročne naolejujte ložiská Vášho eliptického trenažéra.

Záruka: Štandardná záruka je v rozsahu 1-3 roky na súčiastky a prácu. Niektoré modely majú celoživotnú záruku na rám.

Súvisiace výrobky

Eliptický trenažér Crosstrainer