Ktorá lavica na cvičenie je pre Vás vhodná?

Lavice na cvičenie prichádzajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Niektoré ponúkajú stabilný základ pre posilňovanie so závažím, iné majú dodatočné posilňovacie charakteristiky. Tento sprievodca Vám pomôže vybrať si lavicu podľa Vašich požiadaviek.

Lavice na cvičenie sú potrebné v rámci pravidelného fitnes tréningu. Sú to veľmi všestranné fitnes náradia, obvykle používané na silový tréning, ale aj na tvarovanie tela vrátane posilňovania brušných svalov. Na trhu sú dostupné rôzne typy s rôznymi funkciami. Aby sme Vám pomohli vybrať tú najlepšiu pre Vás, riaďte sa našimi nákupnými radami a odporúčaniami.

Pre koho sú vhodné lavice na cvičenie?

Lavice na cvičenie sú vhodné pre každého, kto chce zvýšiť úroveň svojho tréningového programu. Hodia sa pre užívateľov, ktorí už praktizujú silový tréning, posilňujú s činkami a chcú zvýšiť účinok cvičenia a vyrysovať si svoje telo.

Okrem toho, lavice poskytujú podporu pre správne a ergonomické cvičenie, preto ich odporúčame používať aj stredne pokročilým užívateľom, ktorí si chcú vytvarovať svoje telo v pohodlí domova a ušetriť čas a peniaze za posilňovňu.

Cieľové oblasti a prínos cvičenia: lavice poskytujú celotelový, silový tréning na spevnenie svalstva a lepšie držanie tela

Lavice sú vhodné pre širokú škálu cvičení zameraných na budovanie svalovej hmoty; pomôžu Vám vytvarovať si hornú časť a dolnú časť tela v závislosti od vstavaných funkcií.

Základné modely bez pridaných funkcií slúžia ako platforma pre silový tréning a posilňovanie brušných svalov pri tvarovaní brucha, ramien, pliec, hrudníka a chrbta. Prepracované modely so zabudovanými doplnkami pre nohy alebo rozšírením či inými prvkami sa zameriavajú na rysovacie cvičenia nôh, zadku a bokov.

Posilňovanie na laviciach formuje svalstvo, zvyšuje silu a vytrvalosť. Pravidelným cvičením dosiahnete pevné telo nevyhnutné pre flexibilnú chrbticu a zdravý postoj, a vyrysované svaly. Všimnete si aj zlepšenie v oblasti stability, rovnováhy a kontroly nad celým telom.

Cviky: brušáky, dvíhanie činiek a oveľa viac

Lavice tvoria stabilný základ pri posilňovaní a dopomáhajú k správnemu výkonu cvikov, chránia pred zranením. Niektoré modely ponúkajú dodatočné prvky pre náročné cviky na tvarovanie tela vrátane príťahov, posilňovania prsného svalstva (peck-deck), veslovania, predkopávania a oveľa viac.

Môžu sa používať nezávisle pri cvičení plných alebo polovičných brušákov, resp. v kombinácii s inými silovými tréningovými nástrojmi. V kombinácii so záťažou môžete posilňovať, robiť tlaky na lavičke (tzv. bench press), posilňovať prsné svalstvo a iné kulturistické cvičenia.

Nákupné odporúčanie: Zakúpte si sadu závaží kvôli zefektívneniu silového cvičenia.

Typy lavíc a pridané prvky

Existuje veľa rôznych typov lavíc - niektoré sa zameriavajú na špeciálne cvičenia, iné ponúkajú väčšiu pestrosť cvikov. Najbežnejšími typmi sú:

Jednoduché lavice - základné lavice na cvičenie používané na rôzne cvičenia vrátane polovičných brušákov, plných brušákov a dvíhania závaží. Podobajú sa na posilňovacie lavice, nemajú však stojan na odkladanie činky.

Posilňovacie lavice sú lavice používané na dvíhanie záťaže. Základné modely sú ploché, prepracované modely, majú nastaviteľný sklon (šikminu) na uľahčenie niektorých cvikov. Majú stojan na odkladanie nakladacej činky, niektoré sa predávajú spolu s ďalším príslušenstvom.

Ab benches posilňovacie lavice slúžia na posilňovanie brušných svalov. Sklon a úchyty na nohy slúžia na rôzne cviky vrátane brušákov a sklápačiek.

Lavice na hyperextenziu majú sklon a úchyty nôh na posilňovanie chrbta alebo vykonávanie opačných skracovačiek.

Kombinované lavice majú rôzne úrovne sklonu a iné prvky ako napr. stojan na odkladanie činky, úchyty na nohy, príslušenstvo na posilnenie nôh, rúk a oveľa viac. Môžete ich používať na rysovacie cvičenia a dopracujete sa k rozmanitému tréningu.

Ktorú si vybrať?

Lavicu si vyberajte na základe svojich fitnes cieľov. Ak sa chcete sústrediť na dvíhanie závaží, kúpte si posilňovaciu lavicu, na posilňovanie brušných svalov si zvoľte ab bench lavicu a pre spevnenie chrbta lavicu pre hyperextenziu. Ak chcete viac variácií pri posilňovaní celého tela, odporúčame investovať do kombinovanej lavice.

Náš tip: Multifunkčná lavica Super Magic

Dôležité vlastnosti a špecifikácie

Pri kupovaní posilňovacej lavice sa sústreďte na jej nastaviteľnosť, ergonomickosť, trvácnosť, stavbu a vlastnosti.

Robustný dizajn: Je veľmi dôležité, aby posilňovacia lavica bola stabilná a robustná. Pri cvičení sa nesmie nakláňať. Rám musí byť hrubý a kovový.

Hmotnostná kapacita: Tá je dôležitá pre tých, ktorí sú pripravení na seriózne posilňovanie. Uistite sa, že lavica vydrží Vaše hmotnostné požiadavky na tréning.

Veľkosť: Ak nemáte veľa miesta na uskladnenie, vyberte si kompaktnú lavicu so skladacím mechanizmom, ktorá Vám nezaberie veľa vzácneho priestoru. Prepracované a robustné lavice s rôznymi doplnkami si vyžadujú viac miesta.

Pohodlie: Väčšina posilňovacích lavíc je čalúnená, aby ste sa pri silovom tréningu cítili pohodlne.

Rôzne úrovne sklápania lavice umožňujú výkon rôznych cvikov na tvarovanie postavy. Ploché nastavenie je vhodné na dvíhanie závaží, zatiaľ čo zošikmená lavica je vhodná na cvičenie brušákov, skracovačiek a iných úkonov na ploché bruško.

Stojan na odkladanie činky: Ak si hľadáte lavicu na posilňovanie s činkami, vyberte si tú, ktorá má zabudované úchyty na odkladanie závaží a vzpieračskú tyč.

Príslušenstvo: Niektoré lavice prichádzajú s rôznym príslušenstvom ako napr. posilňovače nôh a rúk alebo zabudovaný elastický rezistentný systém, ktorý ponúka zvýšenú záťaž pre silový tréning vrchnej a spodnej časti tela.

Zvážte pozorne tieto vlastnosti pri výbere správnej posilňovacej lavice, aby zapadala do požadovaného silového tréningového programu.

Tipy pre údržbu

Lavice nie sú náročné na údržbu. Jednoducho utrite pot po každom cvičení a každý týždeň utrite lavicu od prachu.

Každý mesiac skontrolujte pevnosť, podoťahujte skrutky a povysávajte okolie lavice.

Z času načas premastite súčasti posilňovacej lavice, aby bola v dobrom stave a dlho vydržala.

Súvisiace výrobky

Šikmá posilňovacia lavica Sit Up

Multifunkčná lavica Super Magic

Posilňovacia lavica Body Bench